وزارت رفاه از برنامه‌ریزی وزارت رفاه برای جلب مشارکت خیران در زمینه بازپرداخت اقساط ماهانه تسهیلات مسکن معلولان و مددجویان خبر داد و عنوان کرد: از آنجا که این اقساط ماهانه 110 هزار تومان است، بنا شده است تا خیرین مسکن ساز بتوانند با بازپرداخت حداقل 20 هزار تومان از این اقساط به صورت ماهانه دست کم در تامین منابع مورد نیاز یک پنجم از هر واحد مسکونی مشارکت کنند.

وزیر رفاه و تامین اجتماعی گفت:دفترچه بیمه خدمات درمانی به صورت رایگان و با استفاده از یارانه دولتی برای مردم صادر خواهد شد و علاوه بر این اقشار و صنوف ضعیف جامعه نیز با یارانه دولتی تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل ازایسنا ، صادق محصولی در همایش تجلیل از خیرین مسکن ساز که شب گذشته با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه شعار اصلی دولت‌های نهم و دهم عدالت گستری و مهرورزی است، عنوان کرد: اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها نیز در مسیر تحقق عدالت است.
به گفته وی هم اکنون 30 درصد از افراد جامعه از 70 درصد یارانه‌های دولتی استفاده می‌کنند و دولت برای رفع این بی‌عدالتی عزم جدی دارد.
وی با بیان اینکه طی سنوات اجرای طرح، بخش بیشتری از منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها به سمت نظام جامع تامین اجتماعی سوق می‌یابد، اضافه کرد: این بدان معناست که دفترچه بیمه خدمات درمانی به صورت رایگان و با استفاده از یارانه دولتی برای مردم صادر خواهد شد و علاوه بر این اقشار و صنوف ضعیف جامعه نیز با یارانه دولتی تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.
وزیر رفاه در ادامه، توانمندسازی معلولان و مددجویان نهادهای حمایتی از طریق اعطای وام‌های اشتغال و مسکن، برقراری بیمه اجتماعی برای کارگران ساختمانی با یارانه دولتی، برقراری بیمه اجتماعی برای صنوف ضعیفی مانند خادمان مساجد، باربران و رانندگان حمل و نقل عمومی، و نیز برقراری بیمه اجتماعی برای زنان سرپرست خانوار روستایی و عشایر را از مهمترین اقدامات دولت نهم و دهم برشمرد و اضافه کرد: تا کنون 800 هزار خانوار روستایی و عشایری از پوشش بیمه اجتماعی برخوردار شده‌اند.
محصولی با اشاره به فراهم کردن بستر سخت افزاری و نرم افزاری توسعه بیمه درمانی از طریق بیمه ایرانیان، تصریح کرد: طی کمتر از دو سال گذشته، بیش از 5/2 میلیون نفر در سراسر کشور تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار گرفته‌اند.
به گفته وی امکان بهره‌مندی مددجویان و اقشار آسیب پذیر از بیمه ایرانیان به طور صد درصد رایگان از طریق معرفی کمیته امداد و بهزیستی از دیگر اقدامات دولت بوده است که در گذشته سابقه نداشته است.
وزیر رفاه همچنین افزایش 100 درصدی بهره‌مندی معلولان از خدمات درمانی، پوشش رایگان بیمه درمانی برای 22 مییلون نفر از ساکنان روستا و عشایر و شهرهای کمتر از 20 هزار نفر، توزیع سهام عدالت میان شش میلیون نفر از مددجویان نهادهای حمایتی و توزیع بن غیرنقدی خرید کالا برای 9 میلیون نفر را از دیگر اقدامات برجسته وزارت رفاه در دولت‌های نهم و دهم دانست و افزود: بن اقشار آسیب پذیر که توزیع آن از سال 85 آغاز شده است، هر ساله در اختیار 9 میلیون نفر از افراد طبقات محروم جامعه قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به تامین 304 هزار واحد مسکونی توسط دولت برای مددجویان نهادهای حمایتی، خاطر نشان کرد: علاوه بر این 50 هزار واحد مسکونی نیز در سفرهای استانی به تصویب رسیده و به اجرا گذاشته شده است.
وی با اشاره به نهضت تامین مسکن مددجویان و معلولان که از امسال آغاز شده است، عنوان کرد: برای این منظور دولت یک هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات برای مددجویان در نظر گرفته است که برای آن بازپرداخت 20 ساله با کارمزد چهار درصد را در نظر گرفته است.
به گفته محصولی مابه‌التفاوت کارمزد این تسهیلات از طریق یارانه دولتی پرداخت می‌شود.
محصولی همچنین به افزایش 240 تا 400 درصدی مستمری مددجویان نهادهای حمایتی اشاره و اظهار کرد: چنین افزایشی در مستمری مددجویان کم نظیر بوده است.
وی در ادامه از برنامه‌ریزی وزارت رفاه برای جلب مشارکت خیران در زمینه بازپرداخت اقساط ماهانه تسهیلات مسکن معلولان و مددجویان خبر داد و عنوان کرد: از آنجا که این اقساط ماهانه 110 هزار تومان است، اعلام کرده‌ایم تا خیرین مسکن ساز بتوانند با بازپرداخت حداقل 20 هزار تومان از این اقساط به صورت ماهانه دست کم در تامین منابع مورد نیاز یک پنجم از هر واحد مسکونی مشارکت کنند.
وزیر رفاه ادامه داد: البته خیرانی که بخواهند بیش از این مبلغ کمک کنند نیز می‌توانند نسبت به این امر اقدام کنند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 آذر 1389    | توسط: ستاد هدفمندسازی    |    |
نظرات()